Zabezpieczanie roślin na zimę

Za oknem pogoda coraz bardziej jesienna. Trzeba pomyśleć zatem o okryciu roślin na zimę. Poniżej garść najważniejszych informacji na ten temat.

Rośliny okrywamy najczęściej w połowie listopada. Nie róbmy tego zbyt wcześnie, ponieważ okrycie podnosi temperaturę podłoża i roślina zostanie pobudzona do dalszej wegetacji i nie wejdzie w odpowiednim czasie w stan spoczynku i zapewne doprowadzi t0 do jej przemarznięcia. Mały przymrozek nie zaszkodzi naszym roślinom, dopiero nadchodzące regularne przymrozki powinny być dla nas sygnałem, by okryć rośliny.


Najważniejszym sposobem na okrywanie roślin jest kopczykowanie. Zabezpiecza ono korzenie i glebę przy korzeniach przed przemarznięciem. Kopczykujemy ziemią, kompostem lub korą na wysokość wysokość 20-30cm.

 

 

Okrywając rośliny można wykorzystać także białą zimową agrowłókninę, okręcając roślinę dwu lub trzykrotnie, stroisz czyli gałązki z drzew iglastych, gotowe kapturki z agrowłókninylub opadłe liście o ile nie są porażone żadnymi chorobami i patogenami.

Do okrywania roślin używamy tylko materiałów, które oddychają. Nie mogą to być folie i inne materiały sztuczne, gdyż doprowadziłyby do przegrzewania się roślin.

Pamiętajmy, że leżący śnieg jest naturalną ochroną dla roślin.

 

Do roślin wrażliwych na mróz należą: rośliny zimozielone – pieris japoński, laurowiśnia wschodnia, różaneczniki; róże, hortensje ogrodowe, młode magnolie, budleje Dawida, trawy – rozplenica japońskia, miskant olbrzymi, chiński, cukrowy, turzyca Buchanana, imperata cylindryczna „Red Baron”, ostnica cieniutka „Pony Tails”; rośliny, które uprawiamy w donicach.

 

Trawy 🌱

Podstawowym zabiegiem zabezpieczającym trawy ozdobne jest wiązanie je w snopki. Robimy to, gdy widzimy ze trawy się pokładają, zasychają lub zbliżają się przymrozki. Snopki wiążemy w 2 – 3 miejscach w suchy i słoneczny dzień by liście były suche.
Nigdy nie ścinamy liści trawy jesienią, gdyż stanowią one ochronę przed mrozem.
Gdy przymrozki utrzymują się kilka dni, trawy możemy zabezpieczyć niskim kopczykiem z kory. Nie róbmy jednak tego zbyt wcześnie, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.

 

Róże🌹

Okrywanie róż to zazwyczaj zabieg konieczny, gdyż rośliny te nie są do końca mrozoodporne. Podstawowym zabiegiem jest kopczykowanie. Zabieg ten powinno wykonać się na przełomie października i listopada. Róże kopczykujemy ziemią kompostową lub ogrodową na wysokość około 20cm. Następnie kopczyk ściółkujemy korą. Dodatkowo możemy zabezpieczyć krzewy róż stroiszem, białą włókniną lub słomą, co ochroni je przed wiatrem i mrozem.
Róże pnące w miarę możliwości ściągamy z podpór i przyginamy je do ziemi jak najbardziej się da. U przy podstawie usypujemy kopczyk zaś resztę rośliny przykrywamy słomą, włókniną lub stroiszem. Podobnie postępujemy z różami piennymi. Usypujemy kopczyk u podstawy róży i przyginamy koronę do ziemi usypując również kopczyk, który dodatkowo możemy okryć np. stroiszem. Jeżeli przegięcie korony do ziemi nie jest możliwe należy usypać kopczyk u podstawy róży a jej koronę wraz z miejscem szczepienia okryć włókniną. Uprawiając róże pienne w donicach należy je zadołować, okopczykować a koronę okryć wg jednego z powyższych sposobów.

 

Rośliny w pojemnikach🥀

Jeżeli uprawiamy rośliny w donicach możemy na okres zimowy przenieść je do chłodnego i jasnego pomieszczenia o temp. 5st C. Jeśli nie mamy takiego pomieszczenia możemy je zadołować. Gdy nie możemy pozwolić sobie na takie zabezpieczenie roślin zapewnijmy im chociaż okrycie styropianem izolując je od podłoża.

 

Ważna informacja !!
Ze względu na panujące jeszcze ciepło należy obserwować panującą aurę i dostosować do niej zabiegi zabezpieczania roślin. Nie róbmy tego zbyt wcześnie i nie trzymajmy się sztywno terminów umieszczanych w artykułach. Są to orientacyjne terminy.