Cyprysik wielkoszyszkowy – godny zastępca świątecznej choinki

Już niedługo będziemy stroili swoje domy na Święta Bożego Narodzenia. Będziemy także wybierali drzewka bożonarodzeniowe. Najczęściej wybieramy świerki oraz jodły. Jednak coraz częściej można spotkać się z cyprysikiem wielkoszyszkowym „Goldcrest”. Uważam, że jest on fajną alternatywą dla osób, które nie chcą dużego drzewka bożonarodzeniowego. W sam raz na mały metraż czy dla rodzin z małymi ciekawskimi dzieciaczkami 😉
Cyprysik jest tak filigranowy, że zmieści się w każdym domu i godnie będzie zastępował świerk czy jodłę.

Uprawiany w doniczce może osiągać 2,5 metra. Charakteryzuje się złotym lub żółtozielonymi igłami o cytrynowym aromacie. Nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego też trzeba zimować go w odpowiednich warunkach. Najlepiej na zimę przenieść go pomieszczenia o temperaturze min 10 stopni C. Nie może być to zbyt ciepłe pomieszczenie bo może doprowadzić do jego uschnięcia. Także decydując się na cyprysika na Boże Narodzenie nie możemy mieć zbyt wysokich temperatur w domu.

Trzeba pamiętać, by ziemia w doniczce z cyprysikiem była stale wilgotna oraz o zraszaniu igieł miękką wodą.

 

 

Uprawa wielosezonowa

Jeżeli zdecydujemy się na wielosezonową uprawę cyprysika musimy go przezimować w warunkach, o których wspomniałam wyżej. Zaś przeniesiony do ogrodu na okres wegetacyjny wymaga stanowiska bardzo jasnego, lecz lekko ocienionego. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą prowadzić do sparzenia igieł, zaś brak światła spowoduje słabe wybarwienie rośliny. Musimy pamiętać o comiesięcznym zasilaniu nawozem płynnym w okresie od marca do września.

Cyprysik wielkoszyszkowy wymaga gleby o odczynie kwaśnym, najlepiej by była to mieszkanka ziemi kompostowej z torfem. Małe okazy przesadzamy co 2-3 lata ze względu na szybszy wzrost. Starsze przesadzamy rzadziej obserwując czy obecna donica jest wystarczająca dla zdrowego rozwoju korzeni cyprysika.

 

Ciekawostka…

Cyprysika wielkoszyszkowego ‚Goldcrest’ można odpowiednio prowadzić i uzyskać drzewko bonsai.

 

Jestem pewna, że tak małe drzewko wprowadzi w naszych domach świąteczną atmosferę. Dopełni ją na pewno cudowny cytrynowy aromat cyprysika oraz napawające radością złotawe igliwie.