Gwiazda betlejemska – co zrobić by pięknie wyglądała

Do świąt Bożego Narodzenia pozostały nam 3 tygodnie. Zewsząd atakują nas świąteczne reklamy, w sklepach jest już mnóstwo świątecznych artykułów. Można zakupić już też wprowadzającą wyjątkowy nastrój w naszych domach – gwiazdę betlejemską czyli poinsecję. Ale czy wszyscy wiecie jak o nią dbać?

Najpierw przyjrzyjmy się jej kwiatom. To co nas najbardziej urzeka swą barwą są to podkwiatki, kwiaty są zaś w środku o żółtej barwie. W całości tworzą kwiatostan w kształcie gwiazdy. Mamy dostępnych wiele odmian o różnych kolorach. Możemy spotkać podkwiatki w kolorach czerwonych, różowych, białych, cytrynowych, pstrokatych, jasno obrzeżonych. Każdy znajdzie ciekawą odmianę dla siebie.

FOT. SERWIS PRASOWY FIRMY STARS FOR EUROPE

 

Kupując poinsecję najlepiej zrobić to w kwiaciarni, aby osoba sprzedająca mogła zabezpieczyć nam ją przed zimnem. Nie kupujmy ją z miejsc, gdzie mogła stać w przeciągu czy się mocno przechłodzić, bo przyniesiona do domu zgubi liście.

Poinsecja wymaga miejsca bardzo jasnego. Jeżeli wybierzemy parapet to uważajmy na sąsiedztwo kaloryfera oraz zimne podmuchy wiatru z uchylonego okna. Optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to 18-22 stopni C.

Roślina ta wymaga stale wilgotnego podłoża, jednak nie lubi być przelewana. Jest wrażliwa na przesuszenie i nawet jednodniowy brak dostępu do wody może spowodować opadnięcie liści. Zatem dobrym pomysłem jest ustawienie gwiazdy na podstawce z wodą, by roślina pobierała tyle wody, ile jej potrzeba.

Pilnujmy stanu zdrowia rośliny jak każdej innej. Obserwujmy czy nie pojawiają się mszyce lub inne pasożyty. Wtedy postępujemy jak z innymi domowymi kwiatami stosując środki chemiczne.

Aby roślina miała długo intensywne wybarwienie możemy „dokarmić” roślinę nawozami ale w tym czasie tylko tymi bez zawartości azotu. Nawozy do gatunków kwitnących możemy stosować latem.

Większość z nas wyrzuca gwiazdę betlejemską, gdy ta straci kolorowe kwiatostany. Jednak możemy pokusić się o pielęgnację rośliny przez okres wegetacyjny, by zimą znów cieszyć się pięknymi kwiatostanami. Wówczas, gdy roślina straci kwiatostany, przycinamy ją na kilkanaście centymetrów. Niedługo pojawią się nowe pędy. W tym czasie możemy zasilać roślinę nawozami do roślin domowych czy kwitnących. W czerwcu możemy przyciąć raz jeszcze pędy w celu zagęszczenia rośliny.

Latem, możemy roślinę trzymać na balkonie lub tarasie zapewniając jej lekko ocienione miejsce i utrzymując stale wilgotne podłoże. Do domu zabieramy ją, gdy nadejdą chłodne, jesienne dni.

Jesień, to czas, kiedy poinsecja przygotowuje się do wytworzenia kwiatostanów. Aby tak się stało, potrzebuje ona określonego czasu zacienienia. Najlepiej w okresie od października do połowy listopada postawić gwiazdę w pomieszczeniu, gdzie nie zapalamy światła. Poinsecja powinna stać w ciemnym miejscu od godz 17.00 do 7.00. Jeżeli chcemy by stała na parapecie musimy pamiętać, by na ten czas osłonić ją od światła latarni ulicznych, gdyż może to zakłócić proces wytwarzania kwiatostanów.

Tak pielęgnowana gwiazda betlejemska powinna zakwitnąć nam na Boże Narodzenie. Powodzenia 😉

 

Obrazek tytułowy: Wikimedia Commons/Frank Vincentz