Późna jesień i zima to dobry czas na plany na przyszły rok…

Tak, tak. I w tym przypadku mam na myśli nasz ogród a nie dziesiątki noworocznych postanowień, z których najczęściej spełniamy niewiele albo… nic 😉

Planowanie zmian w ogrodzie lub jego całkowity projekt to bardzo dobre rozwiązanie. Unikniemy tym samym wielu rozczarowań lub porażek.

Teraz mamy długie i już zimne wieczory, które sprzyjają, by zasiąść w fotelu z kocem, kubkiem gorącej herbaty i książką. Ale na kilka wieczorów zamieńmy książkę na notatnik czy szkicownik. Pomyślmy co chcielibyśmy zmienić w naszym ogrodzie, co nowego byśmy chcieli mieć, jakie rośliny, rabaty. A co może spotkało się z porażką w tym roku?

 

Pierwsze prace nad projektem 😉

 

Planując ogród unikniemy sadzenia roślin na zasadzie „jeszcze się zmieści”. Zmieści się ale teraz, gdy roślina jest mała. Trzeba pamiętać, że rośliny rosną, zmieniają swoje rozmiary i trzeba zapewnić im odpowiednią przestrzeń do tego.

 

Warunki

Poza tym kiedy planujemy, możemy podobierać gatunki, które pięknie ze sobą współgrają a co ważniejsze sprawdzą się w warunkach, które panują w naszym ogrodzie. Zawsze trzeba przeanalizować na jakim stanowisku chcemy coś zmienić – słonecznym, cienistym czy może pół cienistym. Jaka  jest gleba. Czy trzeba ją rozluźnić bo jest gliniasta, czy może wzbogacić o kompost bo jest piaszczysta. Czy w tym miejscu gleba jest zazwyczaj wilgotna, sucha czy zalewana… Po ostatnim okresie wegetacyjnym można mieć duże wątpliwości co do tego bo susza dała się wszędzie mocno we znaki.

 

Dobór gatunków

Zastanówmy się też, co chcemy posadzić. Czy będą to drzewa, krzewy czy byliny i rośliny jednoroczne. Poprzeglądajmy katalogi roślin. Nie sadźmy wszystkiego co nam się tylko podoba, tylko to co nam się podoba i jednocześnie to co da sobie radę w panujących warunkach w naszym ogrodzie. Rośliny niedostosowane do warunków uprawy będą chorowały, męczyły się. Nie będą miały odpowiedniego pokroju i na pewno nie będą cieszyły naszych oczu.

Drzewa i krzewy zbudują nam szkielet ogrodu, zaś wszystkie byliny „ozdobią” i wzbogacą nasze ogrody. Można też pokusić się o miejsca gdzie będą występowały rośliny jednoroczne lub cebulowe i dzięki temu każdego sezonu możemy uzyskać inny efekt na rabacie.

 

Pielęgnacja

Pomyślmy też, czy po prostu mamy czas na pielęgnację roślin. Jeżeli mamy go mało lub nie lubimy tego robić, posadźmy gatunki mało wymagające. Rośliny, które są wymagające niestety „same rosnąć nie będą” Potrzebują one trochę troski, opieki, zastosowania nawozów czy „pobiegania z konewką”, kiedy jest sucho. Okrywania na zimę, odpowiedniego przycinania, pielenia wokół nich i innych zabiegów, które są pracochłonne ale też po prostu trzeba je lubić.

 

To takie wiadomości w pigułce. Można by na ten temat pisać wiele lecz tyle wystarczy, by stworzyć piękny ogród czy rabatę. Zatem zasiadaj wieczorem w fotelu ze szkicownikiem, notuj i szkicuj co chciałbyś zmienić w swoim ogrodzie.
Jeśli masz jakieś pytania lub się na tym totalnie nie znasz, napisz, a razem stworzymy piękną rabatę czy ogród 🙂