Prace ogrodowe w styczniu

Prace ogrodowe w styczniu

Styczeń to czas kiedy nie ma wielu prac do wykonania w ogrodzie. Styczeń to zazwyczaj najzimniejszy miesiąc, ogród śpi, a my powinniśmy doglądać nasze rośliny i przygotować się do następnego sezonu.

 

Nadal ochraniamy rośliny przed mrozem i wiatrem

Najgorszym zagrożeniem dla roślin zimą jest słońce. W ciągu dnia ogrzewa rośliny a w nocy następuje gwałtowny spadek temperatury. Warto jest na bieżąco sprawdzać stan osłon, które założyliśmy jesienią.

 

Bielimy pnie drzew owocowych

Jest to bardzo ważny zabieg, który zapobiega powstawaniu uszkodzeń na pniach m.in. pęknięć na pniu, ran zgorzelinowych i uszkodzeń mrozowych kory.

 

Podlewanie roślin zimozielonych

Kiedy temperatura wzrasta powyżej 0°C należy podlewać rośliny zimozielone. Rośliny te cały czas tracą wodę przez swoje liście i igły. Ziemia natomiast jest zmarznięta i nie pobierają wystarczającej ilości wody. Często efektem braku wody w glebie jest niezdrowy wygląd rośliny. Dlatego, gdy przyjdzie odwilż, zadbajmy o podlanie roślin zimozielonych np. różaneczników, laurowiśni, iglaków, ostrokrzewów, bukszpanów.

 

Otrzepujemy śnieg z gałęzi roślin iglastych

Podczas obfitych opadów śniegu otrzepujmy go z roślin iglastych by nie połamały się ich gałęzie.

 

Kompostownik

Jeżeli posiadamy w ogrodzie kompostownik cały czas możemy wyrzucać do niego resztki kuchenne. Zadbajmy tylko by go okryć, gdy temperatura spada poniżej zera by nie hamować procesów przemiany materii przebiegających na pryzmie. Do osłonięcia kompostownika możemy użyć mat słomianych.

 

Trawnik

Staramy się nie chodzić po zmarzniętym i ośnieżonym trawniku. Połamane przez chodzenie źdźbła będą gniły wiosną i powstaną tam puste miejsca.

 

Wysiewany nasiona bylin, które wschodzą po przemrożeniu

Wysiewamy nasiona bylin, które trzeba poddać przemrożeniu aby wykiełkowały. Są to m.in.: ciemiernik biały, chaber wielkogłówkowy, dzwonek drobny, dzwonek karpacki, dzwonek dalmatyński, jeżówka purpurowa, trytoma ogrodowa, orliki, pierwiosnki, tojad mocny oraz ostnice. Wysiane nasiona zabezpieczamy najlepiej szklaną szybą i pozostawiamy w ogrodzie. Po około 6 tygodniach zabieramy do jasnego pomieszczenia z temperaturą ok. 12°C.

 

Wysiewamy nasiona niektórych roślin jednorocznych

Jeżeli sami chcemy zrobić rozsady kwiatów jednorocznych warto to zrobić pod koniec miesiąca. Wysiewamy np. petunie i lobelie. Skrzyneczki ustawiamy na parapecie, najlepiej od strony południowej.

 

Cięcie krzewów owocowych

Pod koniec stycznia, przycinamy krzewy owocowe, które są najbardziej odporne na mróz. Zabieg ten możemy przeprowadzić w bezmroźne dni. Tniemy krzewy agrestu, porzeczki czerwonej i białej, jagody kamczackiej i rokitnika.

 

Sprawdzamy stan zimujących bulw, karp i cebul

Co jakiś czas sprawdzamy czy bulwy, karpy i cebule, które przechowujemy do wiosny nie są porażone przez choroby i patogeny.

 

Dokarmiamy ptaki

Pamiętajmy o naszych lotnych przyjaciołach. Regularnie sprawdzajmy, czy nie trzeba dosypać pożywienia do karmników.

Photo by Galina N on Unsplash