Rośliny kwitnące zimą…

 

Wydawać by się mogło, że zima, to czas, kiedy cały ogród śpi. Opanowany przez mróz i śnieg, cieszy oko jedynie swą bielą. Jednak nic bardziej mylnego. Otóż już w lutym ogród może cieszyć nas pięknymi kwiatami. Kwitną rośliny cebulowe, byliny oraz krzewy. Nie ma nic piękniejszego niż kwiaty zwiastujące nadchodzącą wiosnę.

 

Wśród bylin i roślin cebulowych tryumfuje rannik zimowy oraz przebiśnieg. Ranniki kwitną na żółto. Kiedy rozkwitną wyglądem przypominają tańczącą baletnicę. Najładniej prezentują się pod koronami drzew oraz na skalnikach. Dobrze jest zapewnić im stanowisko półcieniste. Rannik osiąga zaledwie 10cm wysokości. Zatem zmieści się w każdym ogródku.
Rannik jest rośliną, która szybko przekwita, gdy temperatura wzrasta powyżej 10°C.

 

Rannik zimowy

 

Zgraną parą z rannikiem będą przebiśniegi. Rosną zarówno dziko jak również uprawiane są jako rośliny ozdobne. Często zaczynają kwitnąć, gdy zalega jeszcze śnieg. Ich kwiaty są pachnące, białe, eliptyczne. Zamykają się na noc oraz w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przebiśniegi mają większe wymagania glebowe niż ranniki. Preferują wilgotne, żyzne gleby i półcieniste stanowiska.

Warto pamiętać, że wszystkie części przebiśniegów są trujące.

 

Wart uwagi jest też śnieżnik lśniący. To również roślina cebulowa. Pięknie prezentuje się w towarzystwie przebiśniegów. Kwitnie jak dwie powyżej opisane rośliny na przełomie lutego i marca. Pochodzi z rodziny hiacyntowatych. Jego kwiaty są bardzo zbliżone do pojedynczych kwiatów popularnego hiacynta. Dorasta do 15cm. Kwiaty w zależności od odmiany są białe, jasnoniebieskie lub różowe. Śnieżnik lubi gleby lekkie, przepuszczalne i wilgotne. Stanowisko może być słoneczne ale również półcieniste.

 

Piękne kwiaty możemy ujrzeć także u ciemiernika. W Polsce najczęściej spotykamy ciemiernika białego i cuchnącego.

Ciemiernik biały jest zimozieloną byliną o wzniesionym pokroju o wysokości 30cm. Liście są grube i skórzaste a kwiaty białe złożone z pięciu działek kielicha. Rośliny te lubią stanowiska półcieniste, np. pod koronami drzew i krzewów oraz średnio wilgotne z żyzną, gliniastą glebą. Nie znosi przesadzania.

Niebanalny wygląd ma ciemiernik cuchnący. Ma zimozielone liście przypominające liście palmy oraz dzwonkowate kwiaty o sztywnym i wyprostowanym pokroju. Zabarwione są na zielonkawo z czerwonym obrzeżeniem płatków. Wymaga ocienionego stanowiska z wilgotną i przepuszczalną glebą. Nazwę „cuchnący” posiada od intensywnego zapachu, który wydzielają jego wysuszone korzenie.
Oba ciemierniki są mrozoodporne.

Ciemierniki to rośliny trujące!

 

 

W okresie od stycznia do marca kwitnie oczar omszony, który jest wart uprawy ze względu na żółte, mocno pachnące kwiaty. To krzew o szerokim pokroju, który nie lubi przycinania (w miejscu cięcia nie wyrastają młode pędy). Wymaga gleb żyznych i wilgotnych. Należy je sadzić w miejscach osłoniętych i w pierwszych latach uprawy zabezpieczać przed mrozami.

 

Oczar omszony

 

Nieco później kwitnącym krzewem jest wawrzynek wilczełyko. Jest niskim, wyprostowanym krzewem o silnie pachnących kwiatach. Zapach przypominający woń hiacyntów można odczuć na kilkadziesiąt metrów. Lubi stanowiska półcieniste, wilgotne, świeże, próchnicze. Wawrzynek jest niezwykle urokliwą rośliną ale w całości bardzo trującą. Trucizna działa bezpośrednio na serce i może doprowadzić do śmierci.

 

 

Na przełomie lutego i marca do życia budzi się także zimokwiat wczesny. Charakteryzuje się intensywnie pachnącymi kwiatami o  żółtej barwie, które są łudząco podobne do kwiatów forsycji. Krzew osiąga ok. 2m wysokości. Jest dość mrozoodporny. Może przemarznąć dopiero, gdy temperatura dochodzi do -20°C.

 

Oczywiście nie mogłabym nie wspomnieć o wrzoścu krwistym. To mała krzewinka często mylona z wrzosami. Wrzosiec kwitnie od lutego do kwietnia i  posiada dzbankowate kwiaty. Najczęściej spotykane w kolorze białym, różowym i fioletowym. Wrzosiec krwisty lubi stanowiska słoneczne, żyzne i przewiewne z glebą o kwaśnym odczynie.

 

Wrzosiec krwisty

Mając choć jedną z powyższych roślin w ogrodzie na pewno nie można powiedzieć, że zima jest ponura czy smutna 😉 Zimą też można cieszyć się kwiatami…