Wiosenna rabata z oczarem omszonym

W ostatnim wpisie przybliżyłam Wam rośliny, które zwiastują wiosnę i cieszą nas swoim kwitnieniem jeszcze w zimie.

Specjalnie dla Was wykonałam projekt rabaty z niektórymi z tych roślin, a w roli głównej oczar omszony, o którym pisałam tutaj KLIK.

 

Oczar omszony najlepiej prezentuje się jako soliter. Sadzimy go w wyeksponowanym miejscu, tak, by nie „przyćmiły” go inne krzewy czy drzewa. Bardzo dobrze prezentuje się na tle np. żywopłotu z derenia białego w odmianie ‚Sibirica’. Dereń ten ma zielone liście, jesienią przybierające kolor  jaskrawoczerwony, a w okresie zimowym ogród wzbogaca poprzez bordowy kolor pędów. Żywopłot ten może być prowadzony w formie naturalnej jak również strzyżonej.

 

W koło oczaru zaproponowałam Wam zestaw niskich roślin, które nie będą konkurowały z jego przepięknym wyglądem, zwłaszcza podczas kwitnienia.

Od lewej strony proponuję Wam rozplenicę japońską ‚Hameln’, która osiąga ok. 50cm wysokości i taką samą szerokość. Ma przepiękne kwiatostany, a jesienią jej liście przebarwiają się na kolor żółty. Oprócz tego doda tej rabacie lekkości. Pomiędzy trawami możemy pokusić się o wykonanie nasadzeń krokusów. Trzeba pamiętać, że trawa ta późno rozpoczyna swoją wegetację, zazwyczaj w maju, a do marca pozostaje w formie snopków. Wtedy ścinamy je na wysokość ok 5cm. W ten czas, gdy zostało by puste miejsce na rabacie, będą kwitły przepiękne krokusy.

 

Drugi „pas” rabaty od lewej strony to grupa krzewów  zimozielonych – kalmii szerokolistnej w odmianie ‚Minuet’. Krzew ma powolny wzrost i dorasta po 10latach do około 80cm. Liście ma małe, eliptyczne, skórzaste i błyszczące. Kwiaty zaś w pąkach różowe, a po rozwinięciu się różowe z cynamonowym pierścieniem i drobnymi cętkami, zebrane po kilkanaście sztuk, tworząc baldachogrona. Jak wyżej napisałam, jest to krzew zimozielony, więc zimą również będzie się pięknie prezentował.

 

Przechodząc na prawą stronę, mamy obszar, gdzie zaprojektowałam wrzos zwyczajny. To niewysoka krzewinka, która kwitnie w zależności od odmiany od lipca do października. Nie narzucam w projekcie żadnej odmiany, gdyż możecie wybrać kolor beczułkowatych kwiatów wg swoich upodobań. Moim zdaniem zarówno pięknie będą się prezentowały kolory różowy, fioletowy ale także biały. Można również pokusić się o kombinację dwóch lub trzech kolorów 😉 Przy tym momencie uzyskujemy właśnie małe wrzosowisko.

 

Kierując się do środka rabaty mamy zaprojektowane funkie ‚Glad Tidings’. Jest bardzo wdzięczną rośliną, która z pewnością poradzi sobie w w słońcu. Ma przepiękne cytrynowe liście, kształtem zbliżone do serca. Kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec. Osiąga ok 45cm wysokości i 60cm szerokości. Funkie są bylinami, dlatego w zimie aż do późnej wiosny rabata pozostałaby w tym miejscu pusta. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie, kiedy posadzimy pomiędzy nimi tulipany. Nie narzucam odmian, gdyż każdy może zrobić to wg swojego gustu. Moim zdaniem najlepiej wyglądały by w odcieniach różu i fioletu.

 

Zerkając na rzut z góry widoczny jest obszar pod oczarem, który oznaczony jest na kolor cytrynowy. Na to miejsce można posadzić piękną roślinę, o której również piałam ostatnio (link powyżej) a mianowicie rannik zimowy. Wczesną wiosną, na pewno przepięknie wyglądałby z oczarem.

 

 

Wszystkie te rośliny wymagają miejsc słonecznych lub nieco cienistych osłoniętych od wiatrów oraz gleb żyznych i lekko wilgotnych. Podana lista jest tylko propozycją, możecie wplatać tu swoje pomysły a na pewno uzyskacie przepiękną, urzekającą przez cały sezon rabatę.

Powodzenia! 🙂