Zabezpieczenie narzędzi na zimę

Zima zagląda do nas coraz bardziej, rośliny już okryte na zimę lub powoli je okrywamy, pora także zadbać o nasze niezawodne narzędzia ogrodnicze. Służąc nam przez cały sezon, warto odwdzięczyć się im kilkoma zabiegami „kosmetycznymi”.

  1. Najlepiej byłoby rozkręcić wszelkie sekatory i nożyce na części pierwsze. Do oczyszczenia z brudu zgromadzonego podczas całego sezonu wykorzystujemy rozpuszczalnik lub benzynę. Woda z detergentem nie oczyści nam narzędzia z żywic. Na pewno nie pójdzie nam lekko usuwanie brudu, lecz wykonajmy to jak najbardziej dokładnie.
  2. Teraz możemy zabrać się za naostrzenie ostrzy. Część sekatorów ma dwa ostrza a cześć składa się z ostrza i kowadełka (części płaskiej bez ostrza). Ostrza ostrzymy papierem ściernym o drobnym uziarnieniu lub pilnikiem. Kowadełko potrzebuje naszej ingerencji tylko wtedy, gdy zauważymy, że są na nim jakieś nierówności.
  3. Jeżeli na jakieś części naszego narzędzia pozostały zabrudzenia, których nie udało się usunąć szmatką z rozpuszczalnikiem, usuńmy je delikatnie papierem ściernym. Róbmy to z rozwagą, by ich nie porysować.
  4. Wszystkie części ruchome oraz metalowe części tnące należy naoliwić lub natłuścić. Zapobiega to rdzewieniu oraz zacinaniu się mechanizmu. Możemy wykorzystać olej wazelinowy, preparat WD-40 lub nawet zwykły olej roślinny.

Zadbajmy także o wszystkie szpadle, łopatki, grabie i motyczki. Trzeba je dokładnie umyć, możemy zrobić to po prostu wodą, i pozostawić do dokładnego wyschnięcia. Jeżeli szpadel czy motyczka się stępiły należy je naostrzyć np. szlifierką kątową. Warto zabezpieczyć również olejem ich metalowe części.

Tak zabezpieczone narzędzia na pewno dobrze będą nam służyć w kolejnym sezonie.

A Wy zadbaliście już o swoje narzędzia? 🙂